Pahalı olunca koruyuculuğu artmıyor! Güneş kreminde buna bakın, ayna gibi etkili

Güneş kremlerinin pahalı olmasının başlıca nedeni, zararlı ışınlara karşı yüksek kalitede koruyuculuk sağlamasıdır. Ancak her ürünün yüksek fiyatı, içeriğiyle bir olmayabilir.

Etkili bir güneş kremi elde etmek için kullanılan ham maddelerin saf, etkili ve çevre dostu olduğundan emin olmalısınız. Tüketici tercihleri geliştikçe güneşten korunma ihtiyaçları da farklılık gösterebiliyor.

Ortaya çıkan yeni bilgiler üreticilerin daha farklı ürünler geliştirmesini sağlıyor. Yeni formül içerikleri güçlü bir güneş kremi geliştirmek için faydalıdır. Ancak satın alacağınız güneş kreminin fiyatına bakarak değil, içeriğine bakarak sağlıklı bir tercihte bulunmalısınız.

Güneşin zararlı etkilerinden, düzensiz lekelenmelerden ve kırışıklıktan koruması için SPF değerine dikkat edilmelidir. Maliyeti ne kadar yüksek olursa olsun, farklı güneş kremlerinin etken maddeleri birbirine çok benzerdir. Güneş kremleri, bir kalkan veya ayna görevi üstlenerek zararlı UV ışınlarından korumalı.

Dermatolog Brendan Camp, güneş kremleri arasındaki benzerliklerin farklı kısımlardan daha belirgin olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

“Güneş kremlerinde FDA onaylı aktif bileşenlerin sayısı sınırlıdır. Bu nedenle ürünler arasındaki benzerlik kaçınılmaz bir noktadadır. Ancak bazı kremler cilde ekstra sağlık faydası sunan bileşenler içerebilir”

Pahalı güneş kremi tercih etmeli miyiz?

Bazı popüler markalar vadedilen korumayı sağladığı için fiyat artışına gidebilir. Ancak uygun fiyatlı alternatifler içeriğine bakılarak değerlendirilebilir. Bazı düşük fiyatlı kremler, pahalı markaların koruyuculuğundan daha sağlıklı bir etki gösterebilir. Yani yüksek fiyat ödemek daha iyi ve güvenli bir ürün kullandığınız anlamına gelmeyebilir.

Haziran ayında yapılan çalışmalara göre bazı markaların ürettiği 30 faktörlü güneş kreminin pahalı ürünlerden daha etkili bir sonuç verdiği söyleniyor. Bu sonuca göre daha uygun fiyatlı ürünlerin içeriğini inceleyerek sağlıklı bir güneş kremi seçebilirsiniz.

Uzmanlar yetişkinlerin Mart-Ekim ayları aralığında en az 30 faktörlü güneş kremi kullanmasını ve saat 11:00-15:00 arasında gölge alanlarda vakit geçirmesi gerektiğini söylüyor. SPF testleri testlere göre değişiklikler gösterebilir. Ultra etkili güneş kremi satan markalar, SPF değeri nedeniyle yeteri kadar koruma sağlamayabilir. Uzmanlara göre test edilmiş güneş kremlerini tercih etmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x